Üniversite Yolu

M.T.O.K Sistemi

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının kısaltılmasıdır. Üniversite kılavuzunda bir yükseköğretim lisans programının yanında eğer M.T.O.K. yazıyorsa; bu, o bölüme yalnızca ilgili mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin yerleşebileceği anlamına gelmektedir. Bu amaçla TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİ kurularak meslek ve teknik ortaöğretim mezunu olan öğrencilerin önü açılmıştır.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu olan Özel Akıllı Kolej Sincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mevcut alanlarından mezun olan öğrenciler M.T.O.K. kontenjanlarından yararlanarak aşağıda belirtilen yükseköğrenim lisans programına yerleşebilir. Genel lise mezunları ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının diğer alan/dallarından mezun olan öğrenciler tercih edemezler.

Bu fakültelere yerleşen öğrencilerden muafiyet sınavında başarılı olamayanlara bir yıllık matematik ve fen derslerinden oluşan bilimsel hazırlık sınıfı programı uygulanır. Hazırlık sınıfı programı süresi, öğretim süresine dahil değildir. Bu fakültelerde eğitim uygulamaya dayalı yapılmaktadır. 8 dönemlik eğitimlerinin son döneminde öğrenciler iş yeri eğitimi almaktadır.

M.T.O.K. Kontenjanlarından Yararlanılabilecek Yüksek Lisans Programları

(2016 ÖSYS Klavuzundan alıntı yapılmıştır.)